2. Autistiškas vaikas ir dantų šepetėlis

Nemalonius, o kartais net skausmingas pojūčius gali sukelti įprastas dantų valymas vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimų. Padėti vaikui susidraugauti su dantų šepetėliu nėra lengva užduotis, tačiau tai yra įmanoma. 

Vaikas gali nenorėti/vengti valytis dantis dėl įvairių priežasčių: jautrumo, gynybinės reakcijos į burnos stimuliaciją. Tai gali sukelti stiprų nerimą, nemalonius pojūčius.

Pabandykime dantų valymą paversti maloniu ritualu kasdien:

 1. Galbūt diskomforto priežastis – dantų šepetėlio šereliai. Pabandykite paimti minkštą šepetį (pvz., su silikoniniais šereliais). „Pereinamoji“ priemonė, padėsianti vaikui priprasti prie dantų valymo gali būti dantų šepetėlis kūdikiams.
 2. Sutrumpinkite valymo laiką: išbandykite trijų pusių dantų šepetėlius. Vienu šio dantų šepetėlio  paspaudimu galima išvalyti visas dantų puses, o dažniausiai tokie šepetėliai turi  labai minkštus šerius.
 3. Eksperimentuokite su skirtingomis dantų pastomis. Klasikinis mėtų skonis retai patinka vaikams. Išbandykite braškių, bananų, apelsinų skonio, išsirinkite tai, kas labiausiai patinka Jūsų vaikui. Atkreipkite dėmesį ir į spalvą, galbūt vaiką patrauks ryški dantų pasta, jis norės valytis dantis.
 4. BET! Esant padidėjusiam burnos jautrumui, bet koks skonis gali būti nemalonus. Kai kuriems vaikams nepatinka jausmas, kad pasta putoja burnoje. Tokiu atveju tinka speciali pasta arba dantų milteliai be skonio.
 5. Šepetys turi būti patogus. Vieniems patinka elektrinis dantų šepetėlis, o kitiems – laikmačio modelis.
 6. Atkreipkite dėmesį į vandens temperatūrą.  Stenkitės naudoti tik šiltą, o ne karštą vandenį.Galite paprašyti savo vaiko praskalauti dantis šaltu vandeniu.Kai kurie vaikai neigiamai reaguoja į šalto vandens jausmą.
 7. Jei vaikas mėgsta muziką, tuomet galite jam padovanoti dantų šepetėlį su muzikiniu akompanimentu. Arba tiesiog įjunkite muziką, dainuokite daineles vaikui valydami dantis. Dantukų dainelė:
 1. Pabandykite kartu su vaiku išsivalyti dantis. Stenkitės tai daryti su entuziazmu, parodykite, kad tai smagi veikla. Galite valyti vienas kitam dantis: duokite vaikui savo dantų šepetėlį ir pasiūlykite išvalyti Jums dantis.
 2. Išvalykite vaikui dantis, kai jis maudosi vonioje. Vaikai šiuo metu paprastai būna atsipalaidavę ir pasinėrę į žaidimą vandenyje, todėl tai gali būti tinkamas momentas „pasiklysti“ valantis dantis.
 3. Išvalykite vaikui dantis prieš veidrodį. Tai gali suteikti jam iliuziją, kad jis labiau kontroliuoja situaciją, nes jis matys dantų šepetėlį ir jūsų judesius.
 4. Naudokite vizualizaciją. Pavyzdžiui, galite nufotografuoti dantų valymo etapus, nuotrauką laminuoti ir parodyti vaikui.
 5. Žaiskite žaidimus, kur vaikučio mėgstamiausiems žaisliukams reikia išvalyti dantukus. 

! Jei vis dėlto dantų valymas sukelia protestą, tuomet reikia pradėti nuo mažiausio tikslo: išsivalyti tik vieną dantį, ne ilgiau kaip dvi sekundes (galite naudoti net silikoninį šepetėlį kūdikiams). Po poros dienų galite pereiti prie dviejų dantų ir pailginti trukmę iki kelių sekundžių. Gerai, jei laikysitės šio požiūrio ir progresuosite labai, labai lėtai. Šis procesas vadinamas „desensibilizavimu“ ir reikalauja laiko bei kantrybės. 

Tikimės, kad atrasite savo būdą! Sėkmės!